21 Haziran 2009 Pazar

Bir Aralar Yaz Tatili Vardı Ona Ne Oldu

Başlık aslında son zamanlardaki ruh halimi daha doğrusu olan bitene karşı bir isyanımı simgeliyor. Eskiden (ama çok eski zamanlar önce değil) bu zamanlar geldiğinde içim kıpır kıpır olurdu. Nede olsa yorucu bir okul dönemi ya bitmiş yada bitmek üzere oluyordu. Hatta daha güzeli bu zaman 3-4 aylık hiç bir şey yapmadan zaman geçireceğim "yaz tatili" dönemi başlardı.

Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturmam lazım. Ben yaz tatili diyince öyle bir deniz kenarına gideyim güneşleneyim yada denize gideyim diyenlerden değilim. Ben tatilde insanlardan uzak sakin huzurlu bir ortamı tercih ederim. Hatta yazlık yada sayfiye yerlerine gitmeme gerek bile yok. Onun yerine yanıma güzel bir kaç film alıp öğleye yakın bir saatte kalkıp kahvaltıdan akşam yemeğine kadar filmlerle yada kitaplarla zaman geçirebilirim. Hayattaki rutin dertler yerine filmler yada kitaplardaki olayların akışına kendimi bırakıp oturduğum yerden başka dünyaları hayal edebiliyorum.

İşte benim iyi bir yaz tatilinden anladığım özetle bunun gibi bir şey. Fakat asıl sorunum şu ki yaklaşık bir yıldır bu tür bir tatili 1 haftalık bir süreç için bile yapamıyorum. Hadi kışın ve baharlarda bunu fazla dert etmiyorum. Ama yıllardır öğrencilik yapan bir bünye takvimde haziran ayını görünce otomatikman sinemada ne var, hangi filmi izleseme yada hangi kitabı okusam gibi şeyleri kafama takardım. Şu anda ise bu lüksten çok uzağım.

Hatta tatili geçtim bu perşembe ve cuma iş gezisine çıktım. Hemde bu gezi Gaziantep ve Kahramanmaraş'ı kapsayan bir geziydi. Bu mevsim ve sıcakta ülkenin en sıcak bölgelerinden birinde iki günü resmi elbiseler ve kravatla geçirmek benim klasik tatil anlayışımın bir hayli dışında oluyor.

Ehhh tüm bu olan bitenleri düşününce ve en iyi ihtimalle temmuz ayı sonunda ve sadece iki hafta tatil yapabileceğimi düşündükçe biraz içim kararmıyor dersem yalan olur. Zaten öğrencilik hayatı üstüne girdiğim bu sürece hala tam olarak ayak uyduramamışken birde iş hayatı rutininin yorucluğunu atabilmek için ihtiyacım olan molaya sahip olamayacak olmam kötü birde bu molaya daha 1 aydan fazla zaman olmasıda ayrıca düşündükçe yorulmama neden oluyor. Tabi bu arada haftaiçi 4 gün resmi elbise giymek zorunda olmam ve yine aynı hafta içi her gün sabah sabah uyanacak olmamında bana kendimi daha iyi hissetme konusunda yardımı olmuyor.

Neyse bu tatilsizliği yaşadığım dönemde başka ilklerde yaşadım. Öncelikle bunca zamandır memlekettimizde hizmete girmiş olan Metrobüsü kullanmayı başardım. Her ne kadar gecenin çok geç saatlerinde bile Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçiş konusunda çok faydalı olsada evimden Mecidiyeköy'e çok rahat gitmemi sağlayan 129K hattının iptal olması nedeniyle bu Metrobüs mevzusuna soğuk yaklaşıyorum.

Bir başka benim için ilk ise bu iş gezisi ile beraber hayatımda ilk defa uçağa binmiş oldum. Genelde yükselikten pek hoşlanmayan ve ampul değiştirmek için merdivene çıktığımda bile başı dönen biri olsamda uçaktan aşağıya bakınca pek öyle kötü oldum diyemem. Hatta keşke camlar daha büyük olsada etrafı daha iyi görebilsem dedim içimden.

Evet tüm bunlarla beraber hem uzun zamandır yazamamın nedeni (tatilsizliğin yarattığı aşırı yorgunluk) ve o süreçte neler yaptığım hakkında bir kaç şey yazarak bloga olan sorumluluğumu boşlamamış oldum. Umarım ilerleyen dönemlerde daha eğlenceli konularda yazabilmemi sağlayacak bir ilhamı bulabilirim.

7 yorum:

a.nur... dedi ki...

Yaz bence de yaz sen. Kimse yazmaz oldu yahu!

Mayın Tarlası dedi ki...

Evet Onur ben de uzun bir aradan sonra tekrar yazmaya başladım mesela :) Yazmak gerekiyor, mecburuz valla :) Yazana kadar zor ama yazınca çok iyi geliyor insana...Bundan sonra blogları güncel tutuyoruz haydi bakalım...

t.u.b.a dedi ki...

benim için yaz tatili diye bir şey yoktur, sadece boş vakit vardır. o da olabildiğinde az zaten :P

Azura dedi ki...

Evet, evet insanlardan uzak, sakin, huzurlu bir ortam. :D
Sonunda blogunuza teşrif ettiniz artık efendim. Gelecek yazılarınızı dört gözle bekleyeceğim. :P

CaRtMaNtR dedi ki...

@a.nur
Bende hep yazmak istiyorumda zaman ve enerji meseleside arada sorun yaratıyor :D

@Mayın Tarlası
Müdür ben yine biraz aralıklıda olsa güncel tutuyorum valla darısı başına :D

@t.u.b.a.
Yaz tatilinde o boş vakitler toplu halde oluyordu. O bakımdan pek bir değerliydi zaten :D

@Azura
Geldik efendim valla şekilde görüldüğü gibi. Şimdilik sizin blog güncellik seviyesi ile yarışamam herhalde :D

melankolikdeli dedi ki...

@a.nur : o taş bana mıydı ? :D

129K hâlâ çalışıyor ama çok alakasız saatlerde. Benim de metrobüsten soğuma sebeplerimden biridir :D

CaRtMaNtR dedi ki...

@melankolikdeli
ehehe blogunda olmasada yorumlarda yazılarını görmek ne güzel :D

Bu arada bu 129k için yapılan zamanında 78 için yapılanları hatırlattı onuda zaten metrobüs hattı numarası yaptılar oda içimde yaradır.